بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع
سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان: بیانات در اجلاسیه اساتید حوزه علمیه قم در حمایت از مردم مظلوم یمن

بیانات

17 خرداد 1394

سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، در اجلاسیه اساتید حوزه علمیه قم در حمایت از مردم مظلوم یمن

|فارسی|عربی|
«
این جنگ سعودی آمریکایی علیه یمن به زودی به یک عنصر بسیار قوی در ترسیم تصویر آینده‌ی منطقه در خدمت منافع استکبار جهانی و طواغیت یا در جهت منافع ملت‌های منطقه و مطابق با خواسته و اراده‌های آنان تبدیل خواهد شد. به همین خاطر این جنگ چه به واسطه‌ی مبانی و عقاید دینی، اخلاقی، انسانی و اخوینی و چه به دلیل سرنوشتی که بر اساس نتایج این جنگ برای همه‌ی ملت‌های منطقه رقم می‌خورد باید مورد عنایت همه‌ی ما باشد.
 عجیب‌ترین بخش این جنگ و تجاوز سعودی آمریکایی علیه یمن این است که همه یا حامی‌اند یا ساکت و تعداد کسانی که مخالفند و این تجاوز و جنایت‌هایش را محکوم می‌کنند بسیار کم است.
  عظیم‌ترین دستگاه رسانه‌ای جهان، شبکه‌های ماهواره‌ای، رادیوها، روزنامه‌ها، سایت‌های اینترنتی، منابر، علما، اهالی سیاست، تحلیل‌گران، نویسندگان و… را به کار گرفتند و نظام سعودی ظالم، پیکارجو، متجاوز، گناه‌کار، مستبد و دیکتاتور را به مظلومی که در حال دفاع از خود، حرمین شریفین و ملت یمن و خواهان عدالت، دموکراسی و مشروعیت انتخابات در یمن است تبدیل کردند. در حالی که خودش هیچ کدام از این‌ها را در سعودی ندارد!
  ادعای حفظ یمن را دارند در صورتی که در حال نابود کردن همه‌ی تاریخ، تمدن، تأسیسات زیربنایی و حیاتی آن هستند.
 این ملت رهبران هشیار، مخلص و شجاعی دارد که طبق همه‌ی تجربه‌های گذشته شایسته‌ی بر عهده گرفتن این مسئولیت تاریخی در این برهه هستند.
  ملت یمن در عرصه‌ی بین المللی به حمایت سیاسی و دیپلماسی نیاز دارد تا راه‌های نامتناسب با منافع و قربانی‌های عظیمش بر او تحمیل نشود.
  این جنگ سعودی آمریکایی علیه یمن به زودی به یک عنصر بسیار قوی در ترسیم تصویر آینده‌ی منطقه در خدمت منافع استکبار جهانی و طواغیت یا در جهت منافع ملت‌های منطقه و مطابق با خواسته و اراده‌های آنان تبدیل خواهد شد.

بسم الله الرحمن الرحیم.

حضرات علما، السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

در ابتدا می‌خواهم از این اجتماع بزرگ شما برای یاری و همبستگی با ملت یمن تقدیر و تشکر به عمل آورم. چون عجیب‌ترین بخش این جنگ و تجاوز سعودی آمریکایی علیه یمن این است که همه یا حامی‌اند یا ساکت و تعداد کسانی که مخالفند و این تجاوز و جنایت‌هایش را محکوم می‌کنند بسیار کم است. این مسئله در مورد علمای جهان اسلام و سازمان‌های دینی و علمی نیز صادق است. و این بسیار غم‌انگیز و نشان‌دهنده‌ی بخشی از مظلومیت و غربت ملت یمن در این روزهاست.

این اجتماع بزرگ اساتید روحانی محترم در شهر مقدس قم فریاد بلندی است در کنار بلندترین ندا و قدرتمندترین موضع‌گیری در مسئله‌ی یمن از سوی حضرت امام خامنه‌ای (دام ظله الشریف) و تعدادی از مراجع عظام ما. شما با این فریاد به ملت پایدار، مجاهد، مقاوم و مظلوم یمن می‌گویید ما با شما هستیم، به حقتان ایمان داریم، از ایستادگی‌تان حمایت می‌کنیم و در حد توانمان آماده‌ی یاری‌تان هستیم.

یکی از پدیده‌های این جنگ گمراه کردن شدید ملت‌های جهان و تحریف واضح وقایع و حقایق است. سعودی و همراهانش برای این منظور عظیم‌ترین دستگاه رسانه‌ای جهان، شبکه‌های ماهواره‌ای، رادیوها، روزنامه‌ها، سایت‌های اینترنتی، منابر، علما، اهالی سیاست، تحلیل‌گران، نویسندگان و… را به کار گرفتند و نظام سعودی ظالم، پیکارجو، متجاوز، گناه‌کار، مستبد و دیکتاتور را به مظلومی که در حال دفاع از خود، حرمین شریفین و ملت یمن و خواهان عدالت، دموکراسی و مشروعیت انتخابات در یمن است تبدیل کردند. در حالی که خودش هیچ کدام از این‌ها را در سعودی ندارد! همچنین یمن مظلوم را که در حال دفاع از آبرو، شرافت، سروری، آزادی و ملت خود است جنایت‌کاری قاتل، خون‌ریز، عامل جنایت و همچنین مزدور کشور دیگر نمایاندند.

وقاحت سعودی و رسانه‌های آن به جا رسیده است که ادعای محافظت از ملت یمن را دارند در صورتی که در حال کشتن زنان، کودکان، بزرگ و کوچک و خرد کردن استخوان‌هایشان هستند.

ادعای حفظ یمن را دارند در صورتی که در حال نابود کردن همه‌ی تاریخ، تمدن، تأسیسات زیربنایی و حیاتی آن هستند.

ادعای تحقق اراده‌ی ملت یمن را دارند در صورتی که با جنایت‌ها، جنگ نامنظم و ویران‌گرشان و… ملتی باقی نمی‌گذارند که بخواهد اراده داشته باشد!

روحانیان محترم، بنده می‌خواهم صادقانه به شما بگویم مشکل سعودی با یمن چیست تا زمینه‌ی این جنگ را درک کنیم. مشکل سعودی با یمن همان مشکلی است که با ایران بنا نهاده‌شده به دست رهبر عظیم، امام خمینی (قدس سره الشریف) دارد. نظام سعودی نمی‌تواند در کنار خود حکومتی با این شاخصه‌ها را تحمل کند: حکومتی که در آن ملت سران خود را با اراده‌ی خود آزادانه از طریق انتخابات مستقیم و غیر مستقیم انتخاب می‌کنند، حکومتی که در آن میان سران، شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی مختلف گردش قدرت وجود دارد و یک خانواده به صورت موروثی بر آن حکومت نمی‌کنند و جایگاه‌های اساسی حکومت را در اختیار ندارند، حکومت واقعی نهادها، حکومت قانون اساسی، قانون، نظام و ضوابطی که همه را در بر می‌گیرد، حکومتی با دستگاه قضایی مستقل که غارت‌گران، دزدان و متجاوزان به اموال عمومی را محاکمه می‌کند، حکومتی که نام اسلام را حمل و اسلام واقعی را پیاده می‌کند، حکومت قدرتمندی که از مرزها و منافع خود دفاع می‌کند و سرسپرده‌ی آن‌ها و سروران آمریکایی‌شان نیست و… مشکل سعودی با ایران این‌هاست.

سعودی می‌بیند در یمن امروز ملت یمن سرسپردگی به سعودی و آمریکا را بر نمی‌تابند، خواهان استقلال، سروری، آزادی و حکومت کسی هستند که خودشان با اراده‌ی خودشان و با انتخابات انتخابش کرده باشند نه منتخب آل سعود و آمریکا، می‌خواهند بدون قیدهای خارجی از منابع، نفت و ثروت‌های طبیعی‌شان استفاده کنند، می‌خواهند یک عنصر فعال در امت اسلامی‌شان و در خدمت آرمان‌های اساسی و مخصوصا فلسطین باشند و… و چون همه‌ی این‌ها ممنوع است و این‌ها نتوانسته‌اند از داخل یمن جلوی این مسئله را بگیرند این جنگ متجاوزانه را با شعارهای دروغین و فریب‌کارانه به راه انداختند.

بنده به سروران فاضل روحانی تأکید می‌کنم ملت یمن با ارتش دلیر و مجاهدان قهرمانش در گروه‌های مردمی با قدرت ایستاده و عزم پیروزی دارد و می‌خواهد متجاوزان را شکست دهد، حال هر قدرت فداکاری بطلبد. این ملت عظیم از حکمت، هشیاری، ایمان، عزم و اراده‌ای برخوردار است که کاملا حقیقت تجاوز را می‌فهمد و می‌تواند آن را شکست دهد. همچنین این ملت رهبران هشیار، مخلص و شجاعی دارد که طبق همه‌ی تجربه‌های گذشته شایسته‌ی بر عهده گرفتن این مسئولیت تاریخی در این برهه هستند.

سروران فاضل، نیاز امروز یمن و ملت آن حمایت صادقانه به تمام اشکال و به واسطه‌ی گمراه‌سازی عظیم رسانه‌ای نیازمند بیان حقیقت ماجرای تجاوز برای جهان است. ملت یمن در عرصه‌ی بین المللی به حمایت سیاسی و دیپلماسی نیاز دارد تا راه‌های نامتناسب با منافع و قربانی‌های عظیمش بر او تحمیل نشود. ملت یمن برای شکسته شدن محاصره‌ی ظالمانه‌ای که از آن رنج می‌برد و رسیدن کمک‌های بهداشتی، غذایی و بشری به حمایت‌های انسان‌دوستانه احتیاج دارد. ملت یمن به همبستگی علما و ملت‌ها نیاز دارد تا بیش از این احساس غربت و مظلومیت نکند. ملت یمن به دعا و توسلات مؤمنان و صالحان به درگاه خداوند متعال نیازمند است تا خداوند به آنان ثبات، کمک و یاری ببخشد.

سروران گرامی، این جنگ سعودی آمریکایی علیه یمن به زودی به یک عنصر بسیار قوی در ترسیم تصویر آینده‌ی منطقه در خدمت منافع استکبار جهانی و طواغیت یا در جهت منافع ملت‌های منطقه و مطابق با خواسته و اراده‌های آنان تبدیل خواهد شد. به همین خاطر این جنگ چه به واسطه‌ی مبانی و عقاید دینی، اخلاقی، انسانی و اخوینی و چه به دلیل سرنوشتی که بر اساس نتایج این جنگ برای همه‌ی ملت‌های منطقه رقم می‌خورد باید مورد عنایت همه‌ی ما باشد.

از خداوند متعال می‌خواهم در این دوران دشوار توفیق بر عهده گرفتن مسئولیت را به ما و شما عطا کند، یاری بی‌شکست خود را به همین زودی بر ملت یمن نازل فرماید، جمهوری اسلامی ایران را که به تنها پشتیبان حقیقی مستضعفان جهان تبدیل شده است حفظ کند و عمر شریف امام و ولی خیرخواه و حکیم امت حضرت امام خامنه‌ای (دام ظله) را طولانی گرداند و همه‌ی شما را حفظ کند.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه

نماهنگ

کتاب


سید حسن نصرالله