بسم الله الرحمن الرحیم
و إن يريدوا أن يخدعوك فإن حسبك الله هو الذي أيدك بنصره وبالمؤمنين
جوامع
سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان: بیانات در جشن چهاردهمین سال‌گرد پیروزی حزب الله در جنگ 33 روزه

بیانات

24 مرداد 1399

سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، در جشن چهاردهمین سال‌گرد پیروزی حزب الله در جنگ 33 روزه

|عربی|فیلم|صوت|
در حال ترجمه
بخش‌هایی از متن بیانات:

فرازها:

حزب الله در مورد انفجار بندر بیروت گروه تحقیقات تشکیل نداده است و نظر منتخبی ندارد. ما نیز مثل همه منتظر نتایج رسمی تحقیقات حکومت هستیم. گفته می‌شود حکومت از FBI برای تحقیقات بندر کمک گرفته است و بدیهی است اگر این انفجار خرابکاری باشد، اولین کاری که گروه تحقیق بین المللی انجام خواهند داد، خارج کردن مقصران بین المللی و احتمالا اسرائیل از لیست مقصران است. در هر صورت اگر مشخص شود انفجار بندر خرابکاری بوده و اسرائیل در آن دست داشته است حزب الله که حتی از خون یکی از رزمندگانش نمی‌گذرد و تمام ارتش اسرائیل را چندهفته در حالت آماده‌باش نگه داشته است، درباره‌ی این جنایت سکوت نخواهد کرد و پاسخی در همین حجم خواهد داد.

من از طرف حزب الله، فراکسیون وفاداری به مقاومت و [مجموعه‌ی] مقاومت از دولت مستعفی و نخست‌وزیر محترم جناب حسان دیاب و همه‌ی وزیرانی که در ماه‌های گذشته در دولت همکار ایشان بودند، تشکر می‌کنم. ایشان این جایگاه و مسئولیت را در شرایط بسیار دشوار و پیچیده‌ای پذیرفتند. من به شجاعت و پایداری‌شان با وجود همه‌ی این شرایط، فشارها و تهمت‌های ماه‌های گذشته، درود می‌فرستم. ایشان همه‌ی تلاششان را کردند و همه‌ی نیرویشان را به کار گرفتند. نیرو و توانشان همین مقدار بود. به لحاظ روانی و عاطفی با آن انفجار هولناکی که رخ داد هر صحبتی از استعفای وزیران و استعفای کامل دولت برای ما قابل درک بود. گام‌هایی که برداشته شد را درک می‌کنیم. از ایشان متشکریم و قدردان زحماتشان در مسیر خدمت به لبنان هستیم. از جناب حسان دیاب و وزیران خواهش می‌کنیم تا تشکیل کابینه‌ی جدید، مسئولیت‌های قانونی و ملی‌گرایانه و اخلاقی‌شان را در کابینه‌ی سرپرست برعهده بگیرند و با کمال صداقت و اخلاق در خدمت ملت، حکومت و کشورشان بمانند تا روزی که مسئولیت به افراد دیگری سپرده شود. البته همین روزها دوباره کار را پی گرفته‌اند.

باید از الآن تا زمان انتخابات امریکا منتظر توافق‌های صلح تاریخی(!) چندین کشور یا نظام عربی باشیم؛ نظام‌هایی که آماده در صف ایستاده‌اند و منتظر اشاره‌ی نه‌حتی ترامپ، که کوشنر هستند تا به واشنگتن و کاخ سفید بروند. واقعیت آن است که همان‌طور که ترامپ در سال‌های گذشته می‌کوشید شرایط اقتصادی امریکا را بهبود ببخشد و این کار را از طریق دوشیدن مالی برخی نظام‌های عربی خلیج انجام داد و میلیاردها دلار از آن‌ها پول گرفت، امروز نیز برای تصحیح وضعیت انتخاباتی‌اش، از امروز تا انتخابات، آنان را به لحاظ سیاسی خواهد دوشید. فقط برای خاطر خودش و دوستش نتانیاهو که در داخل رژیمش گرفتار بحران است کرامت، آبرو، تاریخ و دین آن‌ها را اگر از آن چیزی مانده باشد، می‌دوشد و همه چیز را ازشان می‌گیرد. پس ما فردا تعجب نمی‌کنیم اگر فلان کشور و فلان کشور [هم روابطشان را عادی‌سازی کنند]. آن‌ها می‌گویند یک کشور ولی من پیش‌بینی می‌کنم بیش‌تر باشند. همه‌اش بستگی به نیاز انتخاباتی [ترامپ] دارد. شاید یکی کافی باشد، شاید هم سردمداران امریکا به این نتیجه برسند که هنوز دو یا سه کشور دیگر لازم است [روابطشان را عادی‌سازی کنند]. همه در صف ایستاده‌اند و امریکایی‌ها در این زمینه مشکلی ندارند.

برخی مراجع دینی گفته‌اند اگر من کرونا داشته باشم و دستورالعمل‌ها را رعایت نکنم و یک نفر دیگر را مبتلا کنم که اتفاقا بدن ضعیف‌تری داشته باشد و او بمیرد واجب است دیه‌اش را بدهم. یعنی من قاتلم! اگر این کار را بکنم من قاتلم. موضوع در این اندازه حساس است. مشکل مردم این است که زود فراموش می‌کنند یا تلاش می‌کنند سریع با وضعیت کنار بیایند. خب، بیایید با فاصله‌ی اجتماعی و ماسک و ضدعفونی کنار بیاییم تا مجبور نشویم برویم سراغ گزینه‌ی تعطیلی. این طور نیست که دو راه حل وجود داشته باشد، یا تعطیلی یا مرگ! راه حل میانه‌ای وجود دارد که در توان ما نیز هست و فقط نیازمند کمی صبر، تحمل و احساس مسئولیت است.


 

بیاناتی در این رابطه با موضوعات:

دغدغه‌های امت

دغدغه‌های امت

صدر عراق/ به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر
شماره ۲۶۲ هفته نامه پنجره به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، در پرونده ویژه‌ای به بررسی شخصیت و آرا این اندیشمند مجاهد پرداخته است. در این پرونده می‌خوانید:

-...

رادیو اینترنتی

نمایه

صفحه ویژه جنگ ۳۳ روزه

نماهنگ

کتاب


سید حسن نصرالله